MDM MASZYNY SC

ZŁOTNIKI
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Stabilzacja gruntu - maszyny do stabilizacji

Autor: MDM Maszyny SC, publikacja: 2011-07-04

Każdy grunt rodzimy, aby mógł być bazą dla remontowanej lub nowo powstałej drogi, musi posiadać odpowiednie parametry nośności i jej odporności na zmiany w trakcie zawilgocenia. Trzeba pamiętać, że nie każdy grunt rodzimy nadaje się na podłoże. Musi on spełniać określone normy prawne. Stabilizowanie to odpowiedni zabieg podwyższający parametry podłoża w przypadku występowania słabszych gruntów.

2 sposoby na polepszenie parametrów gruntu:

  • wymiana zastanego gruntu - usunięcie istniejącego i dowiezienie właściwego
  • ulepszenie istniejącego gruntu – stabilizacja

Koszt wymiany zastanego podłoża i dowóz właściwego jest znacznie wyższy niż ulepszenie istniejącego terenu. Związane jest to przede wszystkim z transportem oraz zakupem nowego gruntu. Metoda stabilizacji staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.

Stabilizacja gruntów dotyczy zastosowania odpowiednich technik trwałego wzmacniania i utrwalania w celach budowlanych. Łącząc zastany grunt ze stosownymi ulepszaczami przy pomocy specjalistycznych maszyn można uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Coraz bardziej powszechne stają się zamówienia inwestorów, którzy zlecają stabilizację terenów przeznaczonych pod budowę parkingów, dróg, chodników czy ścieżek rowerowych.

Odpowiednie wymieszanie środka do stabilizacji z istniejącym gruntem jest kluczową kwestią w utrzymania homogenicznej struktury.

Na polskim rynku dobre stabilizatory pozwalają na mieszanie gruntu do głębokości 70 cm, licząc od powierzchni macierzystej. Warto zwrócić uwagę na stabilizatory, które nie wymagają zdejmowania warstwy bitumicznej do 30 cm.

Kamienie znajdujące się w istniejącej podbudowie oraz wtrącenia skalne są częstym problemem firm zajmujących się stabilizacją gruntu. Wielu producentów tworzy stabilizatory, które można użyć dopiero po wyciągnięciu kamieni na zewnątrz i usunięciu ich z terenu stabilizowanego. Warto zwrócić uwagę na tego producenta, którego stabilizatory mogą przeprowadzić stabilizację bez dodatkowych kosztów związanych z usuwaniem kamieni. Unikatowe możliwości takich stabilizatorów gruntu umożliwiają wykonywanie stabilizacji niezależnie od wielkości kamieni, jakie znajdują się w zastanym gruncie. Zaletami stosowania stabilizatorów używanych bez konieczności usuwania kamieni są między innymi: niższe koszty zastosowania, oszczędność czasu oraz zwiększone możliwości danej firmy.

Roboty ziemne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 54 688 Specjalistów od Robót Ziemnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: